Pierwsza wizyta położnej środowiskowo- rodzinnej u położnicy i noworodka odbywa się do 3 tygodni po porodzie. Przed wizytą Rodzice zgłaszają dziecko do poradni podstawowej opieki zdrowotnej wypełniając deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej. Po ustaleniu terminu pierwszej wizyty położna odwiedza rodzinę w środowisku domowym. Położna ma za zadanie ocenę stanu zdrowia dziecka ( stan skóry, odruchy neurologiczne, ciemiączko, wagę, wzrost, wykrywanie objawów patologicznych i inne).
Udziela porad w zakresie laktacji, żywienia dziecka, zachowania, pielęgnacji, kąpieli, a także szczepień ochronnych, opieki medycznej i socjalnej, badań profilaktycznych). Sprawdza także stan zdrowia położnicy. Chętnie odpowiada na wszystkie pytania Rodziców związane z opieką nad niemowlakiem.
Dociekliwi Rodzice mogą przygotować listę pytań do położnej w celu usystematyzowania swojej wiedzy na temat niemowlaka. Liczba wizyt położnej jest zależna od chęci i stanu zdrowia noworodka i matki dziecka. Informacje o środowisku domowym, w którym przebywa dziecko oraz ocena jego stanu zdrowia znajdują się w karcie choroby dziecka.
Dzięki wykwalifikowanemu personelowi wizyty patronażowe u naszych pacjentów przebiegają w spokojnej atmosferze, pełnej życzliwości i wsparcia dla Rodziców i noworodka.
Pierwsza wizyta patronażowa lekarza odbywa się do 6 tygodnia od porodu, zazwyczaj w środowisku domowym, w którym przebywa dziecko. Lekarz bada niemowlę pod względem rozwoju fizycznego, monitorowania pomiarów głowy, oceny żółtaczki, stanu neurologicznego, badania w kierunku wykrywania dysplazji stawów biodrowych.
Udziela porad w zakresie żywienia dziecka, pielęgnacji, szczepień ochronnych, badań bilansowych, kolejnych wizyt lekarskich, w razie potrzeby kieruje na konsultacje do specjalisty.
Lekarz rodzinny/lekarz pediatra wspiera Rodziców w opiece nad niemowlęciem. Służy radą i monitoruje proces rozwoju fizycznego i psychicznego małego pacjenta. Warto więc zadawać pytania i korzystać z wiedzy i umiejętności profesjonalistów.