- PRAWO DO POSZANOWANIA GODNOŚCI-Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.
- PRAWO WYBORU-Pacjent ma prawo wyboru lekarza poz, pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej, położnej środowiskowo-rodzinnej, lekarza specjalisty, spośród wszystkich lekarzy mających umowę z NFZ. Wybór placówki medycznej realizującej świadczenia w ramach kontraktu z NFZ jest dowolny.
- PRAWO DO TAJEMNICY-Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.
- PRAWO DO INFORMACJI- Pacjent ma prawo do pełnej informacji o swoim stanie zdrowia.
- PRAWO DO WYRAŻANIA ZGODY-Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenia świadczeń medycznych albo odmowy takiej zgody, jeżeli przepisy odrębnych ustaw nie stanowią inaczej.
- PRAWO DO DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ-Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej, dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Po śmierci pacjenta prawo do wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia.
- PRAWO DO DOCHODZENIA SWOICH PRAW-Pacjent ma prawo do składania skarg lub reklamacji w formie ustnej lub pisemnej. Skargi dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ może kierować do Działu Skarg i Wniosków NFZ.